Niemiecki przez skype – skuteczna nauka języka ?

niemiecki przez skype

Wielu z Was prosiło mnie w mailach (za które serdecznie Wam dziękuje) żebym napisał, co myślę o nauce języka niemieckiego przez skype'a. Jak wiecie temat Computergestütztes Lernen (zastosowania komputera w nauce języków obcych) nie jest mi obcy, pisałem o tym w swojej pracy magisterskiej. Znajomość języków, nie tylko niemieckiego nie jest dzisiaj wymogiem lecz bardziej swego rodzaju oczywistością. Język angielski, który moim zdaniem zawsze wiódł prym w polskiej szkole, stał się niemal naszym drugim językiem a znając angielski możemy się porozumieć praktycznie w dowolnym kraju. Popularność tego języka sprawiła, że wpisany do CV nie robi już żadnego wrażenia na potencjalnym pracodawcy.
Niemiecki rynek pracy jest coraz bardziej otwarty dla Polaków. Mile widziani nie są już tylko lekarze i pielęgniarki ale także opiekunki, kucharze czy pracownicy fizyczni.

Dlaczego język niemiecki przez skype'a ?

Powodów jest wiele, choćby opisany powyżej: praca. Wielu moich już byłych uczniów ma pretensje do siebie i żałuje że nie przykładali się bardziej podczas nauki języka niemieckiego. Jak sami mówią żeby konkurować na rynku pracy muszą podszkolić język a niemiecki przez skype'a to wyjątkowo wygodne rozwiązanie. Jak wiemy, język niemiecki to język urzędowy w takich krajach jak oczywiście Niemy, Austria ale również Liechtenstein dominuje on również w Luksemburgu i Szwajcarii. W wielu krajach jest to język oficjalny dla mniejszości lub urzędowy tylko w specyficznym regionie. Świadczy to o ogromnej popularności niemieckiego i zachęca do bliższego poznania a później do nauki.

Niemiecki przez skype - to żadna nowość !

Traktowana wciąż jako novum w nauce języków obcych jest nauka języka niemieckiego za pośrednictwem skype'a.
Moim zdaniem język niemiecki przez skype'a to żadne fanaberia. Nauka może odbywać się praktycznie wszędzie, gdzie zapewniony jest dostęp do Internetu, mikrofonu, słuchawek i spokoju potrzebnego aby skoncentrować się na lekcji. Dzięki nauce za pośrednictwem skype'a wybrana szkoła, uczeń czy też nauczyciel mogą znajdować się w innym mieście a nawet państwie. Czas również nie jest już przeszkodą. W typowych szkołach uczniowie zobligowani są pojawiać się o wyznaczonej godzinie, natomiast godziny lekcji na skypie ustalane są indywidualnie między nauczycielem i uczniem, mogą odbywać się w dogodnym czasie dla obu stron.

Plusy nauki języka niemieckiego przez skype'a

Uważam że nauka za pośrednictwem programu skype posiada mnóstwo zalet.
Przede wszystkim poznając język niemiecki przez skype'a oszczędza się mnóstwo czasu. Jak już wspomniałem, zajęcia odbywają się w dowolnym miejscu, więc czasochłonne dojazdy nie będą już utrapieniem. Jedną z ważniejszych zalet, może trochę banalną ale często wymienianą głównie przez kobiety, jest brak konieczności przygotowań typu makijaż wygląd zewnętrzny, ubiór itd. Nauka języka obcego przez skype'a nie wymaga kontaktu wzrokowego. Co wydawać się może błahe ale jest dla wielu ważne. Fakt, iż zajęcia mogą być prowadzone bardziej anonimowo bez np. kamery internetowej przemawia za, ponieważ zmniejsza to tres ucznia i presję, która często odczuwana jest podczas bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Niemiecki przez skype'a otrzymuje kolejnego plusa za indywidualną pracę nauczyciel-uczeń. Zarówno nauczyciel jak i uczeń nie są rozpraszani przez innych kursantów nauczyciel w stu procentach skupia się na jedynym uczniu. Uczeń ma natomiast możliwość natychmiastowego wyjaśnienia każdego pytania.
Moim zdaniem niemiecki przez skype'a może być alternatywą dla tradycyjnej nauki języka niemieckiego. Jako zagorzały propagator Computergestütztes Lernen (zastosowania komputera w nauce języków obcych) nie doszukałem się minusów w tego typu nauce, pewnie jest ich też kilka bo nie ma rzeczy doskonałych. Uważam jednak, że jeżeli istnieje chociaż mała iskierka potencjału dla nauki języka za pośrednictwem skype'e należy ją w stu procentach wykorzystać.

Uczysz się niemieckiego, szukasz konwersacji, masz problem z nauką niemieckigo ?

Wypełnij formularz, odpiszę w ciągu 24 godzin i wspólnie ustalimy szczegóły.
Tagi: , , .
  • http://blog.tyczkowski.com/ Łukasz Tyczkowski

    Zgadzam się z tym, że bez kamery jest się uczyć lepiej. Moi uczniowie nieraz siedzą jeszcze i swojej piżamie i popijają poranną kawę :) wygoda przede wszystkim!

    • jestemkontent

      Tak jest, wygoda to podstawa ! Jeżeli dzięki tej formie nauki można zaoszczędzić sobie choć odrobinę stresu, to moim zdaniem nauka niemieckiego przez skype’a zdaje egzamin :)